Първият семинар по проект «Един трансграничен регион – една европейска дестинация“, MIS-ETCCode: 643, беше проведен от 10 до 12 март 2011г. в град Силистра, България. Домакин приоткриване на събитието беше Туристическия информационен център, ръководен от СНЦ „Свят за всички”. Семинарните дни протекоха също и в хотелски комплекс „Данубе” , а практическата част бе проведена в крепостта Меджиди табия, Историческия музей в Тутракан, единствения в България музей на лодкостроенето и в Мемориалният комплекс "Военна гробница - 1916 г."
Участниците в семинара бяха 34 души от Област Силистра и Префектура Кълъраш, между които представители на къщи за гости, хотели, ресторантьори и туроператори,представители на институции и организации, осъществяващи политика за развитие на туризма.
Основната тема през първия семинарен ден беше „Анализ на туристическия потенциал на региона и оценка на туристическите ресурси». Светлана Грозданова, уеб администратор по проекта, въведе участниците в тематиката и представи накратко "Проучване и картиране на туристическите обекти и ресурси в региона"– изследване, разработено от фирма Адвентура ООД в рамките на проектното предложение. Презентаторът направи кратък анализ и оценка на туристическия потенциал на регион Силистра - Кълъраш, и представи атрактивните за туризъм обекти и маршрути в населените места. Последните силно привлякоха вниманието на участниците и те активно изказаха своите гледни точки в последвалата дискусия, фасилитирана от Ирена Маринова, представител на “СНЦ „Свят за всички“ .
През втория ден основна тема беше Европейската политика за устойчиво развитие, поднесена интерактивно от доц. Красен Русев, преподавател в “Европейски институт по културен туризъм (ЕВРИКА)”. В началото той направикратък преглед на развитието на алтернативния туризъм в Дунавския регион (България – Румъния), като представи и своята гледна точка относно туристическия потенциал на Силистра- Кълъраш. След това се спря на темата Бранд на туристическа дестинация. Неговите атрактивни презентации насърчиха участниците да споделят своето мнение и опит как може да се прави по-добър маркетинг на региона. След първоначалната дискусия, лекторът постави практическа задача за разработване на примерен бранд на туристическата дестинация Силистра – Кълъраш. След обяда работните групи представиха своите предложения и изводи и набелязаха съвместни действия за популяризиране туристическия потенциал на региона. Увлечени от беседата на лектора, те участваха активно и при решаването на казуси и дискутиране на идеи за устойчиво използване на местните туристически ресурси. В края на семинарния ден доцент Красен Русев представи и Европейски положителни практикипо отношение на алтернативни форми за развитие на туризма.
Късните следобедни часове бяха посветени на практически занимания. Участниците посетиха някои туристически обекти в района на Силистра – крепост Меджиди табия. По време на историческата беседа на Валентин Петков, историк и уредник на крепостта бяха дискутирани възможностите за създаване на обща историческа дестинация Кълъраш-Силистра-Тутракан - Олтеница.
Третият ден беше посветен на изграждането на мрежа за сътрудничество между участниците за развитие на алтернативен туризъм.Светлана Грозданова, уеб администратор представи възможните електронни форми за комуникация чрез използване на разработения уеб портал. Бяха обсъдени и разписани основните дейности за привличане
на повече туристи в региона и предлагане на съвместни пакети от туристически услуги.
В края на деня участниците в семинара, водени от Величко Атанасов, историк и уредник на Исторически музей, Тутракан, имаха възможността да посетят туристическите обекти в района на Тутраканкато част от общата историческа дестинация Кълъраш – Силистра -Тутракан - Олтеница.
В края на семинара беше проведено проучване, което имаше за задача да установи до каква степен участниците в семинара са подобрили своите познания за развитие на туризма в трансграничния регион Силистра – Кълараш и в Европейски мащаб.
Резултатите ясно показват, че всички участници са удовлетворени от темите и всички дават положителна оценка за включената информация в тях. Някои от участниците са споделили мнения, че много от споделените примери в проведените дискусии са приложими и в трансграничния регион и обектите, които те управляват.
Бяха зададени и група въпроси, които да установят до каква степен участниците в семинара са подобрили своите знания за начина на разработване на туристическа атракция и компонентите включени в нея. Споделените отговори и мнения показват положителна оценка към. Участниците посоччват, че разработване на туристическа дестинация с конкретен обект от област Силистра и префектура Кълараш, е дало много добра представа как се разработва туристическа дестинация.