Много история, вода и... риба
Първата обменна визита за тестване на комбиниран маршрут разкри солиден потенциал за развитие на алтернативен туризъм в румънската зона на региона Силистра – Кълъраш . Проектът „Един трансграничен регион – една европейска дестинация”, финансиран по Програма ТГС Румъния – България 2007 – 2013 г., навлезе във фазата на най-активните практически дейности. Първото тридневно събитие - визита за проучване на съвместен туристически маршрут – бе реализирано в периода 12-14 май. До този момент в два обучителни семинара и със съдействието на фирми – подизпълнители партньорите бяха консултирали и изготвили 6 маршрута /4 комбинирани и 2 специализирани/, така че с пролетта дойде и времето теоретичната работа да бъде тествана. Ето защо проектният екип покани 20 българи – представители на туроператори, на местни власти и неправителствени организации, собственици на къщи за гости, фамилни хотели и атракциони - лично да направят оценка на онова, което румънските колеги предлагат да бъде вписано в бъдещия туристически продукт.
Стартов обект на посещение бе музеят „Долен Дунав” в Кълъраш. Създаден през 1951 г., той експонира около 43 000 музейни вещи, като се започне от неолита и се стигне до съвременната епоха. Постоянни негови изложби са: „Изкуство и магия, живот и смърт в праисторията на Долен Дунав”, „Обреди и ритуали по Долен Дунав”, „Светът на живите – Светът на мъртвите”, ”Боян и Гумелница: една непозната цивилизация”. След това в едноименното село и център на комуна Мънъстиря групата посети къщата-мемориал на Александру Сахия, един от най-почитаните румънски писатели от миналия век. На няколко километра по-нататък, разположен до с. Таричени край езеро в живописна долина, се намира манастирът „Св. Николай”.
Там, след запознанство с историята на древната обител, членовете на групата бяха поканени на почерпка с топла баница, плодове и домашно приготвени сладки, а на масата в непринудена беседа бяха коментирани възможностите за използване на добрата манастирска база и участие на монахините в реализацията на трансгранични проекти за екология, спорт и обучение на подрастващите.
Още на път към предварително избрания за основна база туристически комплекс Valea Iazurilor /Долината на езерата/ участниците в групата коментираха потенциала на многочислените водни басейни в региона на Кълъраш: малки и по-големи реки, естествени и изкуствени водоеми. Онова обаче, на което станаха свидетели през следващите два дни от визитата им, далеч надхвърли представата им за реално водно богатство и привлечени инвестиции. Оказа се, че само на територията на 3 /от общо 54 в окръг Кълъраш/ граничещи си общини – Сърулещ, Валя Арговей и Белчугателе - са разположени поне десетина езера и речни ръкави, покрай които се строят или вече са създадени привлекателни туристически селища. До края на 2012 г. окончателно ще бъде решен и проблемът за съвременни пътни комуникации, тъй като в процес на строителство са стратегически отсечки. И няма как да е другояче, след като само на 20-ина километра от този „воден свят” е 3–милионният Букурещ, половината от жителите на който по традиция всеки петък се „изнасят” в търсене на малки удоволствия. А риболовът несъмнено е в челото на класацията...
Езерото Мостищя /втори по важност риболовен водоем в Европа/, с източник на вода от едноименната р. Мостищя, е с дълбочини от 5 до 16 метра. В комуна Сърулещ любителите на риболова имат възможност да се настанят в собствени палатки или в частен клуб на хотелски начала. Внимание! Тук таксата за една седмица престой „ол инклузив” е... 5 000 евро. Риба може да се лови цяла година, а специално в зимния сезон - през отвори в леда. Ежегодно в периода 29 август – 2 септември се организира “Купа на Румъния по ловене на шарани”, а от 2 до 7 септември е голямото международно състезание – кръг от Световната купа по улов на шарани. Местни рекорди са: уловен шаран с тегло 37,2 кг, участници от 32 страни в миналогодишния кръг и общо тегло на уловената риба за едно състезание – близо 7 тона.
Други възможности за риболов се предлагат на няколко места на брега на езерото Мостищя в комуна Балчугателе: риболов, къмпинг със собствени палатки или настаняване в спортно-развлекателни комплекси – „Елиза” и „Долината на езерата„. Общата площ от над 10 хектара на бреговете на езерото са устроени с понтони, чадъри и къщички. Сериозна е конкуренцията и на очарователния комплекс „BENGA LAKE”, разположен на брега на друго езеро в комуна Сърулещ. Собствениците са помислили за задоволяване на прищевките на туристи от всички възрасти: басейни, риболов, спортни игрища, интимни разходки на „плаващ остров”, собствена винарна, караоке и билярд... В комуна Валя Арговей пък членовете на българската група посетиха частни изби и малки хотели за гости, неизменно разположени около обширни водни пространства и предлагащи условия за обилен улов /и консумация!/ на риба.
Тридневната визита на българските представители премина с видимо удоволствие от видяното и приключи с ясно изразена единна позиция по време на работните занимания: Да, партньорите от окръг Кълъраш имат богат потенциал и са в състояние да го развият на европейско равнище до година-две, след завършване на пътните комуникации. Какво обаче е състоянието от другата страна на Дунав, в област Силистра. Съществува ли възможност за формирането на реална дестинация за алтернативен туризъм. За това пък ще се произнесат румънците, които се готвят за връщане на визитата до края на есента.