На 30 сутринта участниците в събитието - българи и румънци /представители на туроператорски фирми и неправителствени организации/ - направиха първата си съвместна тренировка. След техническата конференция и запознаването с инструкциите за безопасност при колоездене, доброволците се отправиха към румънския бряг на река Дунав, за да се запознаят с местната флора и фауна.
В следобедните часове отпътувахме за община Сарулещ в окръг Кълъраш. За база на групата бе избран комплексът „Бенга лейк”. Кметът на общината, господин Джезира беше организирал официално посрещане на групата с местната млечна баница и сладка пита. Той отправи топло приветствие към участниците, и ги покани за участие на т.нар. ежегоден Тур дьо Сърулещ – международна колоездачна обиколка на региона
Преди вечеря се срещнахме с представителите на Местната инициативна група (МИГ) за развитие на района Валя Мостищя, водена от г-н Дору. В нея влизат както представители на местната власт, така и местни организации, насочени към развитието на туризма в региона. Новосъздадената неправителствена организация ще инвестира повече от 1 милион евро в селски туризъм по Румънската програма за Развитие на селските райони. По време на срещата бяха дискутирани идеи за подкрепа на потенциала за развитие на туризма в региона. Така проектът „Един трансграничен регион – една европейска дестинация”, насърчаващ практикуването на различни форми на алтеративен туризъм, ще намери своето естествено продължение.
На следващия ден – 1 юли, петък, се отправихме към центъра на комуна Валя Арговей, на около 40 км от нашата база, откъдето групата потегли по новоизграждания асфалтов път, водещ към магистралата Кълъраш – Букурещ.
След 15-ина километра групата колоездачи продължихме около красивото местно езеро Мостищя /втори по важност риболовен водоем в Европа/, с източник на вода от едноименната р. Мостищя, с дълбочини от 5 до 16 метра.
Само на територията на 3-те граничещи си общини – Сърулещ, Валя Арговей и Белчугателе - са разположени поне десетина езера и речни ръкави, покрай които се строят или вече са създадени привлекателни туристически селища.
Преди обяда имахме отново среща с представители на местния МИГ. След обяд отпътувахме за България. В събота /2 юли/ любителите колоездачи имахме възможност да разгледаме региона Ветрен – Сребърна, който активно се развива в областта на местния туризъм. Там се запознахме с възможностите за предоставяне на информация от местния туристически център и наблюдавахме разнообразието от птици в резервата.
Така в продължение на три дни обиколихме някои от най-атрактивните обекти от туристическите маршрути, разработвани по проекта. Дейността спомогна за все по-ясното очертаване на потенциала за развитие на алтернативен туризъм в трансграничния регион Силистра – Кълъраш.
Логистичната организация и провеждането на велопохода бяха реализирани от СНЦ „Дунавски клуб” под ръководството на инж. Пламен Гойчев, председател на клуба.