Не просто финал, а заявка за още по-силно партньорство!
Заключителната конференция се състоя в изградената и великолепно оборудвана по предишен трансграничен проект зала на Търговско-промишлената и земеделска камара /ТПЗК/ – Кълъраш при участието на повече от 100 гости и представители на организациите от целевата група.
След официалното откриване на събитието от Мариан Драган, президент на ТПЗК и проектен координатор, поздравителни слова изнесоха префектът на окръг Кълъраш Георге Мушат и председателят на Окръ

жния съвет Джордже Филипеску.
Деловата работа започна с презентацията на експерта по екология Красимир Киров: „Европейска политика за разумно използване на природните ресурси за развитие на алтернативен туризъм. Зелен туризъм и зелени къщи за гости“. След него мениджърът на проекта Диана Бебенова направи сериозен анализ на постигнатите резултати от проекта, за да отговори на поставения в нейната презентация главен въпрос: „Има ли бъдеще алтернативният туризъм в регион Силистра – Кълъраш?“...
Да, наличните форми и съществуващата база за алтернативен туризъм имат добро бъдеще, могат и трябва да станат един от основните местни резурси за устойчиво икономическо развитие на трансграничната зона. Това бе и заключението на останалите поканени експерти. Красен Русев, преподавател по алтернативен туризъм, изнесе лекция на тема: „Как да правим маркетинг на дестинацията Силистра – Кълъраш“, а Георге Фодоряну, председател на Националната асоциация на гидовете в Румъния, разкри някои от най-успешните европейски и местни практики за разработването на нови туристически продукти и маршрути.

В последвалата дискусия участници в промоционалните турове споделиха множеството положителни емоции по време на пътуванията си по различни маршрути, обединяващи общо 47 обекта от трансграничния регион.
Една от главните задачи на конференцията бе да институционализира мрежата за сътрудничество. Това стана факт с официално приемане на текст и подписване на Споразумение за партньорство, което е заявка за още по-силно целенасочено и силно партньорство между заинтересованите организации не само до края на Програма ТГС Румъния – България 2007 – 2013, но и през следващия програмен период.
През втория ден конференцията продължи с дискусия върху идеите за бъдещи съвместни проекти. След приключване на деловата част участниците осъществиха обиколка с автобус до някои от най-привлекателните обекти за алтернативен туризъм в окръг Кълъраш.
Кои всъщност бяха реализираните основни дейности по проекта...
Във връзка с главната цел на проекта – укрепване на сътрудничеството между заинтересованите страни в туристическия сектор от региона Силистра-Кълъраш – бе идентифицирана голяма част от основните „играчи”: български и румънски тур-операторски фирми, собственици на ресторанти, къщи за гости и хотели, клубове за водни, приложни спортове и колоездене, неправителствени организации с афинитет към туризма. В рамките на предвидените дейности всички тези потенциални участници, както и представители на местните и регионални власти, съвместно разработиха туристически продукт от 6 специализирани и смесени маршрута, представящ района

Силистра-Кълъраш като привлекателна дестинация за алтернативен туризъм. Естествено е, че най-атрактивни, както се и очакваше, бяха трите промоционални туристически прояви, проведени в периода април – октомври 2011 г.: велопоход, гребна регата и опознавателна обиколка на местните природни забележителности с автобус за журналисти. За визуализация на програмата и проекта, както и за подкрепа на масовите прояви бяха подготвени, тиражирани и разпространени множество печатни и електронни материали.
През активния сезон проектът предложи на жителите и гостите на Силистра и Кълъраш участие в различни местни и регионални инициативи, които укрепиха трансграничното сътрудничество между фирми, администрация и посетители в сектора на алтернативния туризъм: фестивали на народното творчество, духовни и селски празници, празници на населени места.
Общ трансграничен туристически продукт:
„Силистра – Кълъраш: Приключения сред равнина, вода и история”.
Естествен акцент в съвместния продукт бе поставен върху наистина уникалното културно-историческо и природно наследство на област Силистра и окръг Кълъраш. Историческите, архитектурните и духовните паметници, както и археологическите находки, пазещи следи от древни цивилизаци, са готови да приемат жадния за авантюри турист в един нов свят. Тези обекти са неразделна част от националното културно наследство на България и Румъния. Най-богати са колекциите на Историческия и Археологическия музей - Силистра, на музея „Долен Дунав” - Кълъраш и „Археологическия музей на цивилизацията Гумелница” - Олтеница.
Обширни водни територия с богат растителен и животински свят, скални светилища и пещери несъмнено тепърва ще са още по-особенно привлекателни за майсторите на фотосафари. Ценителите на добрата храна и приятни напитки, на традиционни занаяти и уютно спокойствие със сигурност ще изживеят нови удоволствия в десетките къщи за гости и фамилни хотели, разположени в близост до природни обекти в различни участъци на трансграничния регион.
Риболов, лов, обиколки на обширните и красиви водни пространства със специални съдове, опознавателни посещения на крепости от различни епохи, както и обиколки на многобройните други исторически и културни паметници са отлични възможности за неповторими преживявания на туристи от различни възрасти и с различни предпочитания, решили да опознаят трансграничния регион Силистра - Кълъраш.
Убедени сме, че приключващият трансграничен проект ще спомогне всички тези достойнства на територията от двата бряга на Дунав да бъдат оценени от все повече посетители от цял свят.