Римският град Дуросторум възниква върху по-старо тракийско селище от І хил. пр. Хр. От 105/106 г. тук е разквартируван ХІ Клавдиев легион, който остава в Дуросторум до края на античността. Градът е станция и на Дунавската флотилия.
Към настоящия момент са експонират следните обекти:
Римска градска вила от ІІ-ІV в.: В източната част на гр. Силистра се намират останки от голяма градска вила, строена недалеч от форума на античния Доросторум, обитавана от заможна аристократична фамилия.
Епископски дворец и базилика от края на ІV-VІ в.: Върху руините на римската вила е издигната внушителна масивна обществена сграда с официална зала допълнена с апсида и странични помещения. В близост до нея е разкрита голяма епископска базилика от ІV-VІ в. с дължина около 30 м. Предполага че това е дворецът на Доростолските епископи.
Северна крепостна стена от ІV-VІ, VІІІ-ХVІ в.: През VІ в. е издигната масивната крепостна стена, от която е възстановена и ползвана без прекъсване от ІХ до ХV в. Пред нея е било пристанището на късноантичния и средновековния град. Разкрита е каменна стена от едри обработени квадри, споени с фин розов хоросан, примесен със смляна строителна керамика.
Епископска и патриаршеска базилика от ІХ – ХІV в.: В непосредствена близост до крепостта през втората половина на ІХ в. е издигнат храм. Вероятно това е катедралната църква на първия епископ на Дръстър (епископ Николай) след покръстването, След 927 г., когато Дръстър става резиденция на първия български патриарх Дамян, църквата е преустроена в кръстокуполна базилика.
Ъглова петоъгълна кула от VІ-ХІV в. и Патриаршеска резиденция от Х в. Западно от катедралния храм на средновековния Дръстър се намира дворецът на дръстърските епископи и патриарси. Тя е издигната до масивната и с внушителни размери северозападна петоъгълна кула на крепостта. Резиденцията се развива около павиран вътрешен двор, към който са изградени масивни верижни помещения, зали, килии и пр..
Турска кейова стена от ХVІ-ХVІІ в.: През османската епоха /вероятно ХVІ в./ източната част на резиденцията е разрушена до основи и на това место е построено пристанище за галери, от което е съхранена масивната западна кеьова стена.
Южна крепостна стена на Дуросторум – Силистра началото на ІV в., възстановена в началото на VІ – XIVв. Това е едно от най-мощните военно-отбранителни съоръжения в България от Късната Античност и Средновековието. Крепостта е изградена при император Константин Велики за отпор срещу готи и хуни. Възстановена е при император Юстиниан Велики. Пред стената излиза голяма петоъгълна кула, а в западната част се намира централната порта на късноантичния град.
Местоположение: България, Област Силистра, Община Силистра, гр. Силистра